wtorek, 31 grudnia 2013

zając szarak

 
 
Zając szarak (Lepus europaeus), to ssak z rodziny zającowatych, żyjący na polach uprawnych, w parkach i zagajnikach oraz na obrzeżach lasów Europy, Azji Mniejszej i północnej Afryki, osiedlony przez człowieka w Irlandii, Skandynawii, Ameryce, wschodniej Azji, Australii i Nowej Zelandii.

To jeden z największych zającowatych, ma długość ciała do 65 cm, ogona ok. 10 cm, a waży 3-6 kg. Sierść ma gęstą, szaro-brunatną z rudawym odcieniem, a brzuch białawy. Duże, spiczasto zakończone uszy o czarnych końcach. Ogon od spodu jest biały, a z wierzchu czarny. Oczy ma duże i brązowe.

Biega z prędkością do 70 km/h. Pole widzenia zająca wynosi 250°. Żyje samotnie, łączy się w pary jedynie w okresie godów, tzw. parkotów, samce odbywają zażarte walki o samicę. Ciąża trwa ok. 42 dni, samica rodzi 1-6 młodych, którymi opiekuje się ok. 2-3 tygodni. Młode dojrzewają w wieku ok. 6 miesięcy. Lisy żywią się zającami. To ich wróg. Zając szarak należy do zwierząt łownych z czasem ochronnym. Na świecie jest ich już bardzo mało. Grozi im wyginięcie!
Opis: http://portalwiedzy.onet.pl/0

kangur






http://img91.imageshack.us/img91/5928/kangursk4.jpg
Kangur rudy (Macropus rufus), ssak z rodziny kangurowatych, największy przedstawiciel torbaczy. Zamieszkuje Australię. Samce są znacznie większe i cięższe od samic, osiągają ciężar ciała do 100 kg i ponad 180 cm wzrostu w postawie stojącej. Sierść ma ubarwienie czerwonorude dzięki wydzielinie tzw. gruczołów pudrowych umieszczonych na szyi i piersiach.

Kończyny przednie są krótkie, a tylne potężne, długie, umożliwiające zwierzęciu skoki ponad 3 m wzwyż, na odległość ponad 13 m. W biegu kangur rudy osiąga prędkość dochodzącą do 90 km/godz. Silnie zbudowany ogon o długości dochodzącej do 120 cm pełni rolę podpory, a także utrzymuje równowagę ciała podczas skoków.

Występuje w ogromnych stadach na terenach otwartych. Samce toczą zacięte walki o pierwszeństwo w stadzie. Ciąża trwa 33 dni, samica rodzi 1–2 młode o wadze 0,75–1 g, ślepe, które przedostaje się do torby skórnej na brzuchu samicy, gdzie przebywa przez ponad 200 dni do czasu uzyskania samodzielności.

Kangur rudy był niegdyś przedmiotem masowych polowań dla mięsa i skór, a także ze względu na konkurencję pokarmową, jaką stanowił dla stad owiec hodowanych licznie w Australii. Gatunek często jest prezentowany w ogrodach zoologicznych. Gatunkami pokrewnymi kangura rudego jest kangur olbrzymi (Macropus canguru) oraz kangur górski (Macropus robustus), osiągające podobne rozmiary ciała i prowadzące tryb życia zbliżony do trybu życia kangura rudego. Gatunki te mają inną barwę sierści spowodowaną odmiennym zabarwieniem wydzieliny gruczołów pudrowych.
Opis: http://portalwiedzy.onet.pl/0
                                                                    

miś koala

 
 
Koala (Phascolarctos cinereus), ssak z rodziny płankowatych zaliczanej do rzędu torbaczy. Występuje we wschodniej Australii. Ubarwienie sierści ma szarobrązowe, a brzuch białawy. Głowa jest duża, uszy duże pokryte sierścią, duży nos. Długość ciała do 85 cm, ciężar ciała dochodzi do 15 kg. Żyje do 20 lat.

Żyje na drzewach. W ciągu doby spędza na drzewie 18 godzin. Nie pije, potrzebną wilgoć pobiera z liści eukaliptusa, którymi się odżywia. Bardzo dobrze pływa. Ciąża trwa ok. 4 tygodni, a samica rodzi 1 młode o wadze ok. 5–6 g, które przez okres 6 miesięcy noszone jest przez samicę w torbie. Wskutek wycinania lasów eukaliptusowych oraz polowań dla cenionego futra gatunek zagrożony jest wyginięciem, objęty obecnie całkowitą ochroną.
Opis: http://portalwiedzy.onet.pl/0

surykatka


Surykatka to ssak z rodziny łasz, zamieszkujący stepy i półpustynie Afryki Południowej.
Długość ciała surykatek to ok. 30 cm, ogona 18-25 cm, ubarwienie ma brązowo-żółte, okolica oczu, uszy i koniec ogona ma czarne, tylna część grzbietu jest poprzecznie pręgowana, a brzuch jest u nich biały.  Surykatki są aktywne w ciągu dnia, żyją w koloniach (grupach).
 Kryjówki stanowią nory na terenach otwartych. Surykatka ma bardzo dobry wzrok.

Żywi się ona bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami, a także ptasimi i gadzimi jajami oraz owocami. W razie zagrożenia wydaje głośne dźwięki ostrzegając całą kolonię przed niebezpieczeństwem. Ciąża trwa 70-75 dni. Młode surykatki bywają oswajane przez tubylców w celu tępienia myszy w domach.

Szczęśliwego Nowego Roku!!!

Życzę wszystkim masę szczęścia w Nowym Roku, spełnienia marzeń oraz dużo zdrowia.

poniedziałek, 30 grudnia 2013

pingwin tropikalny


 
Pingwiny Tropikalne to średniej wielkości lub duże nielotne ptaki morskie o przekształconych w "wiosła" skrzydłach, które umożliwiają sprawne pływanie pod wodą. Nogi są silnie przesunięte do tyłu z palcami spiętymi błoną pławną. Ciało pokryte jest łuskowatymi piórami, szczelnie przylegającymi do siebie. Upierzenie ma biało-czarne, biało-granatowe lub biało-szare z nielicznymi jasnymi elementami. Mają 40-122 cm długości ciała i wagę 1-30 kg.
             

sobota, 28 grudnia 2013

Wiewiórka Pospolita (ruda)


Wiewiórki Pospolite występują w Europie i Azji. Można je spotkać na terenie całej Polski. Występują głównie w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach i na obszarach zadrzewionych.

Ta wiewiórka może osiągnąć długość ciała 20-24 cm i ogona 17-20 cm, masa ciała 200–300 gramów. Wiewiórka Pospolita jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet tej wiewiórki ma  kolor rudy lub ciemnobrązowy, a spód ciała jest najczęściej biały. Wiewiórki żyjące w górach, np. w Karpatach i Sudetach są ciemnobrązowe. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają kolor na popielaty.

W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje opuszczone gniazda różnych ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i małych gałązek i wyściela mchem. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór.  Wiewiórka ta jest aktywna tylko w dzień. Jej pożywieniem są nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Wiewiórka Pospolita  gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – w ten sposób przyczynia się do rozsiewu nasion drzew. Zaobserwowano też, że na gałęziach drzew ta niezwykła wiewiórka suszyła grzyby. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków – stabilizuje kierunek lotu.

Ciąża tego zwierzęcia trwa około 38 dni. Samica rodzi w jednym miocie 2-7 młodych wiewiórek. W ciągu roku wydaje na świat zwykle 2–3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Wiewiórka żyje około 5 lat.
W Polsce wiewiórka pospolita podlega całkowitej ochronie. 

                                                       Wiewiórka Pospolita (ruda)