niedziela, 5 stycznia 2014

lew

 
Lew (Panthera leo), ssak drapieżny z rodziny kotów, jeden z największych jej przedstawicieli, zamieszkujący niegdyś w licznych podgatunkach Afrykę, Indie oraz część Europy południowo-wschodniej.


Zasięg jego występowania obejmuje obecnie Afrykę na południe od Sachary oraz część Indii. Niektóre gatunki zostały całkowicie wytępione, niektóre uratowano dzięki hodowli w rezerwatach i ogrodach zoologicznych, np. lwa indyjskiego (Panthera leo goojratensis).

Lew osiąga długość ciała do 3 m, wysokość w kłębie do 0,85 m, długość ogona do 90 cm, ciężar ciała do 250 kg. Sierść krótka, przylegająca, ubarwienie szarożółte lub żółtobrązowe, grzywa otaczająca szyję i pierś występuje wyłącznie u samców. Ogon zakończony jest rogowym kolcem, ukrytym wśród sierści.


Jest zwierzęciem stadnym, występującym głównie na terenach otwartych. Poluje na zebry, antylopy, dziki, jelenie, napada także na zwierzęta domowe. Osobniki stare i zniedołężniałe napadają niekiedy na ludzi. Na zdobycz polują głównie samice, samce żywią się zwierzyną upolowaną przez lwice bądź odebraną lampartom lub hienom.

Ciąża trwa ok. 110 dni, samica rodzi przeciętnie 3 młode, które wychowuje w stadzie w obecności samca. W czasie polowania samice pozostające w stadzie przejmują opiekę nad młodymi. Młode osiągają dojrzałość w 3 roku życia, pełną grzywę u samców oraz rozmiary ciała osobników dorosłych - w 6 roku życia.

Z uwagi na łatwość aklimatyzacji i hodowli w niewoli często eksponowany w ogrodach zoologicznych, gdzie daje regularne przychówki.

Źródło:http://portalwiedzy.onet.pl/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz