środa, 1 stycznia 2014

niedźwiedź polarny (biały)

 

Niedźwiedź polarny, (biały) (Ursus maritimus), ssak z rodziny niedźwiedzi (Ursidae), zaliczanej do rzędu drapieżnych (Carnivora), zamieszkujący wyspy, wybrzeża i pola lodowe położone wokół bieguna północnego.

Po kodiaku i niedźwiedziu kamczackim jest trzecim co do wielkości przedstawicielem niedźwiedzi. Osiąga długość do 250 cm, ciężar ciała ponad 700 kg (największe samce w syberyjskiej części Arktyki osiągały ok. 1000 kg). Nie wiadomo jak długo żyje, najstarszy znaleziony osobnik żył 32 lata.
Kształt ciała  ma wydłużony w porównaniu do innych niedźwiedzi, głowa jest wąska, szyja długa, pomiędzy palcami kończyn błony pławne, a stopy owłosione. Sierść u niedźwiedzia polarnego jest długa, gęsta oraz kremowobiała. Pod sierścią ma czarną skórę. Tryb życia dzienny, wędrowny.

Niedźwiedź polarny doskonale pływa i nurkuje, potrafi przebywać pod wodą do 2 min oraz przepłynąć bez odpoczynku 160 km. Żyje samotnie, łączy się w pary jedynie na okres rui. W czasie zimy głównie mięsożerny, poluje na foki, ryby, renifery, w okresie lata żywi się również jagodami i owocami. W  sen zimowy zapadają jedynie ciężarne samice, w tym czasie tętno spada z 60 do 30 uderzeń na minutę. W specjalnie wybudowanej w śniegu norze rodzą młode po ok. 8-miesięcznej ciąży, ważą ok. 0,5 kg. Nora ma wejście osłonięte przed wiatrem nasypem śnieżnym, komora zaś, w której samica wychowuje młode, położona jest zawsze powyżej otworu wejściowego, dzięki czemu nie uchodzi z niej ciepło. Młode opuszczają norę wraz z matką po upływie ok. 4-5 miesięcy od urodzenia.
Niedźwiedź polarny posiada doskonale rozwinięte zmysły węchu, słuchu i wzroku. Wskutek licznych, niekontrolowanych polowań jest gatunkiem szczególnie zagrożonym wyginięciem na wolności, objętym ochroną i zakazem polowań. Gatunek ten wykształcił się około 125 tysięcy lat temu. 
 opis : http://portalwiedzy.onet.pl/0

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz