sobota, 28 grudnia 2013

Wiewiórka Pospolita (ruda)


Wiewiórki Pospolite występują w Europie i Azji. Można je spotkać na terenie całej Polski. Występują głównie w lasach liściastych i iglastych, a także w parkach i na obszarach zadrzewionych.

Ta wiewiórka może osiągnąć długość ciała 20-24 cm i ogona 17-20 cm, masa ciała 200–300 gramów. Wiewiórka Pospolita jest typowym zwierzęciem nadrzewnym. Grzbiet tej wiewiórki ma  kolor rudy lub ciemnobrązowy, a spód ciała jest najczęściej biały. Wiewiórki żyjące w górach, np. w Karpatach i Sudetach są ciemnobrązowe. W zimie wszystkie wiewiórki zmieniają kolor na popielaty.

W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje opuszczone gniazda różnych ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i małych gałązek i wyściela mchem. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór.  Wiewiórka ta jest aktywna tylko w dzień. Jej pożywieniem są nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Wiewiórka Pospolita  gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – w ten sposób przyczynia się do rozsiewu nasion drzew. Zaobserwowano też, że na gałęziach drzew ta niezwykła wiewiórka suszyła grzyby. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków – stabilizuje kierunek lotu.

Ciąża tego zwierzęcia trwa około 38 dni. Samica rodzi w jednym miocie 2-7 młodych wiewiórek. W ciągu roku wydaje na świat zwykle 2–3 mioty. Młode rodzą się ślepe, otwierają oczy dopiero po miesiącu. Matka karmi je mlekiem przez 8 tygodni. Wiewiórka żyje około 5 lat.
W Polsce wiewiórka pospolita podlega całkowitej ochronie. 

                                                       Wiewiórka Pospolita (ruda)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz